נדל״ן

קניית דירה

רכישת נכס איננה תהליך קנייה-מכירה פשוט כמו כל אחת מהרכישות הסטנדרטיות והיומיומיות שלנו ברשתות השונות. היא תהליך מורכב שאין לנו לזלזל בו ויש לערוך אליו הכנות מקדימות. בתהליך רכישת נכס כרוכים מספר פרמטרים נלווים, הקשורים לעובדה שההשקעה הכספית בבית או בדירה היא בדר״כ ההשקעה הגדולה ביותר, שאדם עושה בימי חייו.

רכישת נכס חשוב שתכלול בדיקות והליכים שונים על מנת להגן על הקונה ולהבטיח לו שאינו קונה חתול בשק. לצערנו, לעתים רק על מנת ‘להיפטר’ מנכס מסויים ישבח המוכר את הדירה או הבית ויתאר את יתרונותיהם הרבים. ומניין לנו לדעת מה ערכו האובייקטיבי של הנכס בו אנחנו מעוניינים? האמנם אנחנו יכולים להיות בטוחים שאנו קונים נכס מניב, איכותי שיחשב כהשקעה לטווח זה או אחר?

עוד בשלב הראשוני יש צורך בעורך דין ובאנשי מקצוע מתחום ההנדסה ושמאות המקרקעין כשחשיבותם היא לפזר את הערפל סביב רכישת הנכס. יש לבדוק את הנכס בעירייה, ולוודא כי הנכס אכן רשום וגם עומד בסטנדרטים העירוניים. יש לבדוק האם היתרי הבנייה תקפים ואת מפרט הבניין והדירה.

הפרות בנייה הן נושא נפוץ שעלול לעלות בקנסות במקרה הטוב ועיקול הדירה כולה במקרה הרע. כמו כן יש לבדוק בעירייה את התכנון העתידי לאזור. האם הוא מתוכנן להפוך למתועש, האם מתוכננים פרוייקטים אזוריים חדשים וכו’ וכו’.לגורם הסביבתי יש משקל רב על כדאיותו של האזור בטווח הארוך ולכן זהו גורם שיש להתחשב בו. קניית דירה שתהפוך ברבות הימים למרכזה של שכונת תעשייה ומפעלים יכולה להמנע תודות לבחינת המפרט ביסודיות בשלבים המקדימים.

עורך דין ינסח בשבילכם הסכם מול המוכר שיפרט את חובותיו ואחריותו מולכם. כמו כן יציג ההסכם את חובותיכם אתם כלפיו כתנאי למילוי העסקה. בכך מעוגנת העסקה עליה חתמתם ומקבלת צביון חוקי.

עורך דין תפקידו להעביר את הכספים בין כלל הגורמים ומהקונה למוכר כשהתנאי לכך הוא מילוי חלקו של המוכר בעיסקה. היה והמוכר משאיר קצוות דוגמת חובות פתוחים זכותו של עורך הדין מטעם הקונה לנכות אותם מהפדיונות ברשותו.

עורך דין יבדוק את מצב הרישוי של הנכס בעירייה, בלשכת רישום המקרקעין, במינהל מקרקעי ישראל ויוציא טפסים רישמיים המפרטים את הזכויות והחובות על הנכס, כמו גם אזהרות וצווים. האם, לדוגמא, קיים על הנכס עיקול? האם קיימות הפרות הרשומות בו תחת אזהרות?

לאחר שכל שאר התהליכים הסתיימו והוסדרו כקבוע בהסכם הרכישה ירשום עורך הדין את הנכס בלשכת רישום המקרקעין ו/או במנהל מקרקעי ישראל ו/או בחברה המשכנת (אם הנכס עדיין לא הוסדר בלשכת רישום המקרקעין)

אם כן, ניתן לתמצת את תפקידו של עורך הדין שמלווה אתכם לפני רכישת נכס כתפקיד אירגוני ניהולי ומשפטי. הוא מסדיר את הבירוקרטיה דואג לצד המשפטי, את העברת הסמכויות ואת הרישום. חסכון בעלות עורך דין לפני הרכישה פירושו חסכון קטן יחסית להפסדים גדולים בהרבה שעלולים להיגרם בלעדיו.

אורנה זק, עו״ד.

קרא עוד...

השבחת נכס

האם ידעתם כי נכס המצוי בחזקתכם עשוי להיות בהגדרה של אוצר?  אכן כן אוצר, מטמון, רק שאינכם צריכים לחפשו במקומות רחוקים, אתם אפילו לא צריכים מפה – הוא נמצא ממש מתחת לאפכם. גם אם נראה לכם כי שווי הנכס שלכם נמוך, השבחת הנכס יכולה להקפיץ את מחירו ואת התשואה ממנו.

רובנו מחפשים דרכים “לעשות כסף”: השקעות בשוק ההון, התעסקות בניירות ערך, פתיחת תוכניות חיסכון, חיפוש אחר מציאה בתחום הנדל”ן , כשפעמים רבות אנו בחזקת “הסנדלר הולך יחף”. למעשה, ישנם אנשים אשר יש בידם נכס שיכול להיחשב כמציאה נדלני”ת אם רק יעבור השבחת נכס וישנה את פניו.

השבחת נכס כוללת בעיקר שיפוצים קלים ושיפור הקוסמטיקה והאסטטיקה של הנכס. ישנם בעלי בתים שפנו לתוכניות להשבחת נכסים אשר הופכות גם לרווחיות כמו תמ”א 38 שנועדה לחזק מבנים מפני רעידת אדמה: הקבלן מקבל זכויות בניה לגובה ובתמורה מחזק ומשפר את פנים הבניין, מוסיף מעלית ולפעמים אף מוסיף חדר או מרפסת לכל דירה על חשבונו (על מנת להגדיל את שטח הפנים של גג הבניין).

ישנן תוכניות ממשלתיות או פנים עירוניות נוספות שבזכותן ניתן להשביח את הנכסים אך הבירוקרטיה, הצורך בהסכמת כל הדיירים והחובה של הקבלן לזכות במכרז יכולה להאריך את התהליך בזמן רב בעוד אתם חפצים למכור את הנכס בטווח הקצר. לכן חשוב לדעת כי גם שיפוץ עצמאי קל יכול לחולל פלאים.

כאשר הכוונה היא השבחת הנכס ניתן לשפר את פנים הנכס ללא צורך בעיקובים מיותרים. דירות ישנות ניתנות לשיפוץ מפנים: שיפוץ יסודי יכלול שבירת קירות, סידור מחודש של אינסטלציה, תיקוני מתח חשמלי (התקנת מפסק תלת פאזי) ועוד.

שיפוץ קל יותר יכול לכלול החלפת ריצוף לריצוף חדשני ומודרני(בכדי להקל ולהוזיל, בדר”כ מחפים את הרצפה מעל הריצוף הקיים), החלפת חלונות ותריסים, החלפת דלתות ומשקופים, החלפת המטבח(או רק החלפות דלתות ארונות המטבח) והוספה של אביזרים כמו מיזוג, שקעי חשמל נוספים, סיוד ועוד.

ההשקעה הכספית בהשבחת נכסים משתלמת כיוון שערכו של הנכס עולה במידה משמעותית לאחר השיפוץ ומושכר או נמכר במחיר גבוה הרבה יותר. אי לכך, חשוב להשקיע בעבודה איכותית ואמינה בעת השבחת הנכס על מנת לקבל את התוצאה הרצויה שתכניס לכם לא מעט מזומנים לכיס.

כך או כך, חשיבות ליווי אנשי המקצוע הינה חשובה מעין כמוה. אנשי מקצוע, אמינים ומנוסים לא רק יעשו עבורכם עבודה איכותית וטובה, אלא גם יוכלו לייעץ, להוסיף מניסיונם, להמליץ על אנשי מקצוע נוספים הדרושים לשיפוץ הבית ולחולל שינויים יצירתיים בזמן אמת במידת הצורך.

השבחת נכס יכול להיות ברמה כללית – של כל הבניין, במסגרת ממשלתית או באופן אישי ועצמאי. כאשר דחוף למכור את הנכס כדאי להשביח אותו באופן עצמאי ולהשקיע ברמה שלא תפגע מההכנסה בעת המכירה. כאשר מכירת הנכס איננה דחופה, או  כאשר דיירים אחרים כבר החלו בתהליך כללי, כדאי להצטרף לתהליך ולהרוויח גם שיפוץ מבפנים וגם שיפוץ קוסמטי ובטיחותי לבניין כולו.

אורנה זק, עו״ד.

קרא עוד...

עורך דין מקרקעין

משרד עו”ד אורנה זק, מתמחה בסיוע בקנייה ומכירה של נכס מקרקעין, יד שנייה או מקבלן.
משרדנו מעניק ייעוץ, ליווי וטיפול מלא החל משלב איתור הנכס ועד לסגירת העסקה הסופית, במחיר אופטימאלי במינימום חיכוך ומקסימום תמורה.

בין שירותי המשרד ניתן למצוא:

ביצוע בדיקות לפני רכישת מקרקעין כולל בדיקה ברשויות המקומיות, פיתוח אזורי עתידי, חריגות בנייה, קנסות וכדומה.
השבחת נכס, כולל חיבור לאנשי מקצוע רלוונטיים כמו מעצבים ואדריכלים, במטרה למקסם את רווחיות הנכס.
טיפול צמוד בהליך רכישת דירה מקבלן.
טיפול מלא מול הרשויות.
ניסוח הסכם מכירה/ קנייה.
טיפול ברכישת שטחים.

אם אתה עומדים בפני מכירה או רכישה של נכס מקרקעין, נשמח להעמיד את נסיוננו לרשותכם.

אורנה זק, עו״ד.

קרא עוד...

רכישת דירה מקבלן

כשאתם קונים דירה כדאי שתערכו לכם סדר חשיבות לנושאים המובאים במאמר זה ולפי סדר העדיפויות שלכם תתקדמו:

  1. הכר את הקבלן – חשוב ביותר להכיר את הקבלן איתו מתקשרים ולדעת איזה מוניטין יש לו. יש דרכים רבות לבדוק פרטים על הקבלן, כגון רישום וסיווג הקבלן בפנקס הקבלנים חוות דעת קודמות/המלצות של רוכשים בעבר, חוסן כלכלי שניתן לבדוק בחברות חקירות .זאת בדיקה ששוה להקדיש לה משאבי זמן וכסף… ולעשותה לעומק וביסודיות. ככל שתאספו פרטים רבים על הקבלן, תבדקו עבודות שלו בעבר ותשקיעו מאמצים בבדיקה, כן תחסכו לכם לאחר מכן כסף זמן ו/או עגמת נפש.
    אם הקבלן הינו חברה ציבורית הנסחרת בבורסה כדאי לכם לקרוא את המאזן האחרון שלהם או לבקש חוות דעת של רו”ח או כלכלן שיביע את דעתו על החברה הנ”ל מהנתונים המתפרסמים מטעם רשות לניירות ערך.
  2. מצב תיכנוני – בקשו את הקבלן להציג לכם את כל הנתונים הקשורים לבניין/למבנה לרבות תוכניות של הבניין שהוגשו ואושרו ע”י העיריה, כתב כמויות תכנית ספציפית לנכס שלכם ועוד. בידקו זאת עם ארכיטקט מוסמך וראו אם יש אפשרויות לשינויים ולהתאמות לפי דרישתכם. האם אין קירות תומכים שיעמדו בדרככם לבנות את מטבח/סלון חלומותיכם וכו’.
  3. בדיקה סביבתית – בידקו בעיריה או במועצה המקומית תכניות בניה בסביבה וראו מההתכנון לנושא הפיתוח ולבניה סביבתית לרבות האם גם מתכננים שרותים קהילתיים וכו’ זה נושא שיכול להוריד/להעלות ערך של דירה. אתם יכולים גם להתייעץ בשמאי מקרקעין מומחה אשר גם יעריך את שווי המחיר הנדרש האם הינו סביר לתנאי השוק.
  4. זכרון דברים – רצוי ככל שניתן להימנע ממנו. זכרון דברים הינו חוזה מחייב ולעיתים קרובות הנו גורם ליותר בעיות מאשר פותר אותם. אם זו הדרך היחידה שבה הקבלן עובד התייעצו עם עורך דין לפני החתימה על זכרון הדברים. החתימה על זכה”ד צריכה להעשות רק לאחר שבדקתם את כל הבדיקות והתייעצתם עם כל בעלי המקצוע וכן לאחר שבדקתם את טיוטת ההסכם אשר אתם אמורים לחתום עליו (לאחר זכרון הדברים) לרבות בדיקת כל נספחיו.
  5. ערבות בנקאית – חשוב ביותר! להתקשר עם קבלן בהסכם אך ורק עם קבלת ערבות בנקאית.
    קיימים קבלנים בשוק אשר מוכנים לתת הנחות ותנאים מפליגים ובלבד שהקונים יוותרו על הערבות הבנקאית: א.חוק המכר (דירות) מחייב את הקבלן לספק לרוכש דירה ערבות בנקאית לפי החוק. תנאי זה הנו קוגנטי דהיינו לא ניתן להתנות עליו והקבלן חייב לספק את הערבות. במקרים רבים, ימליץ עוה”ד אף לא להסתפק בערבות על פי חוק המכר אלא לדרוש ערבות בנקאית אוטונומית אשר מעוגנת בהסכם. זאת כיוון שהערבות הבנקאית על פי חוק המכר בהרבה מקרים אינה מכסה על בעיות רבות ונופלת בין הכסאות.
  6. תנאי תשלום – הסכימו לתנאי תשלום אך ורק לפי חוק מכר (דירות) ואל תחרגו ממנו .גם כאן, ישנם קבלנים המנסים לפתות אתכם בהנחות או הטבות הובלבד שתגדילו את התשלומים מעבר לקבוע בחוק לדוגמה אם קבוע בחוק כי יש לשלם לא יותר מ10% כתשלום ראשון אל תסכימו לשלם שיעור גדול מכך. לפני שהקבלן מתקדם בבניה כקבוע בחוק.

כאשר רוכשים דירה מקבלן חשוב לשים לב לכל כללי האצבע הללו ובמיוחד רצוי לפנות לעו״ד שילווה אותכם בתהליך הספציפי שלכם וימנע עוגמת נפש מיותרת.

אורנה זק, עו״ד.

קרא עוד...