הסכם גירושין

״לא קלה היא לא קלה דרכנו״, ולעיתים אפילו מסובכת. בעבר היה קשה מאד להתגרש ואפילו בלתי אפשרי. בעידן המודרני, זוגות אשר לאחר שנות נישואין אינם חשים באושר ובאהבה ומחליטים לפרק את החבילה, יכולים לעשות כן בצורה לגיטימית, אולם הדרך של הליך הגירושין עד קבלת הגט יכולה להיות קשה ומורכבת. בשל כך, זוגות רבים מעדיפים לנסח הסכם גירושין איתו הם פונים לבית המשפט על מנת לחסוך הליך של בירוקרטיה ודיונים. הסכם גירושין מאפשר גירושין שקטים, נטולי רגשות של זעם ובצורה מכובדת.

איך עושים הסכם גירושין?

כאשר בני הזוג מחליטים לגבש הסכם גירושין, חשוב מאד שיתייעצו עם עורך דין לענייני גירושין, הבקיא בתחום ובדינים הקשורים אליו ויכול לסייע לכתוב הסכם גירושין הוגן וריאלי. לאחר גיבוש של הסכם גירושין וחתימה של כל הקשורים לעניין, יש להגישו לאישור בית משפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. שני הגופים הללו ממונים על מתן תוקף להסכם שהתגבש. אין זה אומר שכל הסכם מתקבל אוטומטית: בית המשפט או בית הדין הרבני יכולים לסרב לאשר הסכם שהוגש לאישורם במידה והוא פוגע בילדים משותפים של בני הזוג או באם חתימת של מי מהצדדים (או שניהם), נעשתה שלא מרצונם החופשי.

כאשר מתיישבים לנסח הסכם גירושין ניתן לכלול בתוכו סעיפים הקשורים לתחומים רבים ומגוונים, אך נושאי המפתח או הליבה של הסכמי גירושין כוללים בדרך כלל חמישה סעיפים מרכזיים:

  1. רכוש – כיצד יתחלק ברכוש שנצבר ע”י בני הזוג במהלך השנים, כיצד נקבע מה מהרכוש הוא בלעדי של אחד מבני הזוג ומהו רכוש משותף וכן הלאה.
  2. משמורת ילדים והסדרי ראיה – יש לקבוע את כל הכללים בעניין זה באופן ודאי! מי יקבל את המשמורת על הילדים ומהם הסדרי הראיה. לעיתים מוסכם על משמורת משותפת.
  3. חינוך הילדים – ההסכם צריך לכלול כיצד מחליטים החלטות לגבי חינוכם של הילדים ומהי מידת השותפות של שני הורים בעניין זה.
  4. מזונות ילדים – האם יש צורך (כאשר יש משמורת משותפת לא תמיד יש צורך במזונות), ובמידה וכן, מה יהיו סך דמי המזונות שישלם ההורה שאינו בעל המשמורת לזה שכן.
  5. גט – הסדרת הגט שניתן ע”י הבעל לאשתו.

גירושין לא חייבים להיות תמיד בקונוטציה שלילית. נכון, לא נעים לפרק קשר שנבנה במשך שנים אבל עוד יותר גרוע הוא להחזיק בעל כורחנו בקשר מתפורר ולסבול מכל רגע. לעיתים גירושין הוא המפתח אל האושר, אולם ההליך עשוי להיות מורכב, קשה ומעייף. בייחוד כאשר מעורבים רגשות זעם ותסכול וחוסר נכונות להבין ולקבל. הסכם גירושין יכול לפתור את הכאב והקושי שבגירושין ולהקל על הנוגעים בדבר. הסכם גירושין הוגן יכול אף להביא את הזוג אומנם להתגרש, אך לא לנתק את הקשר החברי ביניהם.

לאור נסיון של עשרות שנים, אוכל לייעץ לכם איך לבנות את הסכם הגירושין המתאים ביותר לכם ולמשפחתכם כך שכל אחד יבנה את עתידו בצורה המיטבית תוך שיתוף פעולה עם בן הזוג.

אורנה זק, עו״ד.