השבחת נכס

האם ידעתם כי נכס המצוי בחזקתכם עשוי להיות בהגדרה של אוצר?  אכן כן אוצר, מטמון, רק שאינכם צריכים לחפשו במקומות רחוקים, אתם אפילו לא צריכים מפה – הוא נמצא ממש מתחת לאפכם. גם אם נראה לכם כי שווי הנכס שלכם נמוך, השבחת הנכס יכולה להקפיץ את מחירו ואת התשואה ממנו.

רובנו מחפשים דרכים “לעשות כסף”: השקעות בשוק ההון, התעסקות בניירות ערך, פתיחת תוכניות חיסכון, חיפוש אחר מציאה בתחום הנדל”ן , כשפעמים רבות אנו בחזקת “הסנדלר הולך יחף”. למעשה, ישנם אנשים אשר יש בידם נכס שיכול להיחשב כמציאה נדלני”ת אם רק יעבור השבחת נכס וישנה את פניו.

השבחת נכס כוללת בעיקר שיפוצים קלים ושיפור הקוסמטיקה והאסטטיקה של הנכס. ישנם בעלי בתים שפנו לתוכניות להשבחת נכסים אשר הופכות גם לרווחיות כמו תמ”א 38 שנועדה לחזק מבנים מפני רעידת אדמה: הקבלן מקבל זכויות בניה לגובה ובתמורה מחזק ומשפר את פנים הבניין, מוסיף מעלית ולפעמים אף מוסיף חדר או מרפסת לכל דירה על חשבונו (על מנת להגדיל את שטח הפנים של גג הבניין).

ישנן תוכניות ממשלתיות או פנים עירוניות נוספות שבזכותן ניתן להשביח את הנכסים אך הבירוקרטיה, הצורך בהסכמת כל הדיירים והחובה של הקבלן לזכות במכרז יכולה להאריך את התהליך בזמן רב בעוד אתם חפצים למכור את הנכס בטווח הקצר. לכן חשוב לדעת כי גם שיפוץ עצמאי קל יכול לחולל פלאים.

כאשר הכוונה היא השבחת הנכס ניתן לשפר את פנים הנכס ללא צורך בעיקובים מיותרים. דירות ישנות ניתנות לשיפוץ מפנים: שיפוץ יסודי יכלול שבירת קירות, סידור מחודש של אינסטלציה, תיקוני מתח חשמלי (התקנת מפסק תלת פאזי) ועוד.

שיפוץ קל יותר יכול לכלול החלפת ריצוף לריצוף חדשני ומודרני(בכדי להקל ולהוזיל, בדר”כ מחפים את הרצפה מעל הריצוף הקיים), החלפת חלונות ותריסים, החלפת דלתות ומשקופים, החלפת המטבח(או רק החלפות דלתות ארונות המטבח) והוספה של אביזרים כמו מיזוג, שקעי חשמל נוספים, סיוד ועוד.

ההשקעה הכספית בהשבחת נכסים משתלמת כיוון שערכו של הנכס עולה במידה משמעותית לאחר השיפוץ ומושכר או נמכר במחיר גבוה הרבה יותר. אי לכך, חשוב להשקיע בעבודה איכותית ואמינה בעת השבחת הנכס על מנת לקבל את התוצאה הרצויה שתכניס לכם לא מעט מזומנים לכיס.

כך או כך, חשיבות ליווי אנשי המקצוע הינה חשובה מעין כמוה. אנשי מקצוע, אמינים ומנוסים לא רק יעשו עבורכם עבודה איכותית וטובה, אלא גם יוכלו לייעץ, להוסיף מניסיונם, להמליץ על אנשי מקצוע נוספים הדרושים לשיפוץ הבית ולחולל שינויים יצירתיים בזמן אמת במידת הצורך.

השבחת נכס יכול להיות ברמה כללית – של כל הבניין, במסגרת ממשלתית או באופן אישי ועצמאי. כאשר דחוף למכור את הנכס כדאי להשביח אותו באופן עצמאי ולהשקיע ברמה שלא תפגע מההכנסה בעת המכירה. כאשר מכירת הנכס איננה דחופה, או  כאשר דיירים אחרים כבר החלו בתהליך כללי, כדאי להצטרף לתהליך ולהרוויח גם שיפוץ מבפנים וגם שיפוץ קוסמטי ובטיחותי לבניין כולו.

אורנה זק, עו״ד.