הסכם נישואין

או הסכם טרום נישואין.

אף אחד לא רוצה לחשוב על גירושין לפני החתונה, זה לא מקובל, לא טבעי ולאנשים רבים לא נראה נכון אך בעידן של היום רצוי לעשות זאת, הסכמי טרום נישואין (הסכם ממון) הם הסכמים שנחתמים לפני החתונה ומטרתם היא הסכמה משותפת בין בני הזוג על השלכות גירושין, הסכמים אלו נוגעים בנושאים כגון משמורת על הילדים, חלוקת רכוש, מזונות ועוד.

הרבה אנשים חושבים שלא כדאי לחתום על הסכמי טרום נישואין בגלל אמונות תפלות רבות אך מי שיחשוב על הנושא ברציונאליות יבין כי יש עדיפות לחתימת הסכם זה בשלב בו בני הזוג נמצאים ביחסים טובים, בהבנה מלאה ובשלב ההתאהבות. בשלב זה אין מלחמות מיותרות, אין קנאות, אין כעסים מיותרים ואין התנצחויות של כאב, אפשר לחתום על דברים באופן רציונאלי, מבין ומתחשב.

הסכם טרום נישואין הוא למעשה חלקה המודרני השני של הכתובה, הסכם זה נועד להקטין את הסיכונים שעלולים להיגרם בעת גירושין ואחד הנושאים הבוערים ביותר בתחום זה הוא עניין הגט.

הגט הוא הגושפנקא הסופית לכך שזוג התגרש, הם יכולים להיות פרודים שנים רבות אך כל עוד לא התגרשו כשורה הם נשואים ולמרות שלשני בני הזוג הזכות לחיות את חייהם בנפרד, לנהל חיים נפרדים, לגור עם בני זוג חדשים – אין להם היכולת להתחתן שוב.

אז כל זה חשוב בכלל אם יש לאנשים אפשרות לחיות חיים נפרדים? הנה סיפור על זוג, שהחליט להתגרש: בני הזוג התחלקו שווה בשווה ברכוש והמשיכו בחייהם, לאחר זמן מה בהליך הגירושין החליט הבעל כי הוא מעוניין לשקם את הזוגיות עם אשתו אך היא סירבה, הוא נעלב והחליט להתבצר בעמדתו ולא לתת לה גט. כך קרה שבמשך שנים רבות האישה הייתה עגונה ולמרות שמצאה בן זוג חדש לאחר כמה שנים והם אף עברו לגור יחד הם לא יכלו להתחתן, יתרה מזאת האישה כבר עברה את גיל שלושים וחמש והתחבטה רבות בשאלה אם להביא ילדים שכן אם היא תביא ילדים עם גבר אחר כשהיא עוד נשואה לבעלה הם יחשבו ממזרים ואז יוכלו להתחתן רק עם ממזרים או גיורים.

הסכם טרום נישואין מטרתו למנוע מצב זה, הוא נועד להבטיח גט במידה ואחד מבני הזוג יהיה מעוניין להתגרש, במצב שכזה לא ניתן להפוך אישה לעגונה ובהליך הגירושין מחויב הבעל לתת לאשתו גט ולהיפך.

הסכם טרום נישואין נועד לשים סוף גם לסכסוכים שונים בנוגע למזונות אישה, מזונות ילדים, חלוקת הרכוש ועוד, הם נועדו למשל לשמור על רכוש אחד מהצדדים במידה והיה כבר שלו טרם הנישואין ולחלוקת רכוש שנצבר רק תוך כדי הנישואין עצמם וכדומה.

הסכמי טרום נישואין הם הסכמים בהם משתמשים גם כשזוג מחליט להתחתן אזרחית או לא להתחתן כלל וזאת כדי שכל אחד מהצדדים יוכל להגן על רכושו ועל זכויותיו העתידיות.

אורנה זק, עו״ד.